Categories
Genel

İkna edici reklam ne demek?

İkna edici reklamcılık, genel olarak reklamcılık stratejisinde, tüketicileri genellikle duygularına ve genel duyarlılıklarına hitap ederek belirli ürün veya hizmetleri satın almaya teşvik eden bir bileşendir. Bu belirli reklamcılık stratejisi, temel olarak müşteriye ürünün doğası ve işlevi hakkında katı veriler sağlayan bilgilendirici reklamcılıktan farklıdır. İkna edici reklamlarla, tüketici varsayımının zaten ürünün temel yapısını anladığı, ancak arzu edilebilirlik ve rekabetten ayrı bir ürün ortaya koyan faydalara ikna edilmesi gerektiği varsayılmaktadır.
İkna edici reklam ne demek?İkna edici reklamcılığa yönelik en etkili yaklaşımlardan biri, ürünün belirli yararlarına odaklanmaktır. Bu aynı avantajlar rakip ürünlerle de bulunabilirken, fikir belirli bir ürünün başka bir yerde bulunması zor bir şekilde bu avantajı sağladığını ortaya koymaktır. Örneğin, belirli bir şampuanın reklamı, ürünün kuru saçı beslemek için tasarlanmış, saçı parlak ve yönetilebilir bırakan malzemeler içerdiğini not edebilir. Diğer ürünler benzer içeriklere sahip olsalar bile, bu özel şampuan, kuru ve kırılgan saçları olan insanlar için ideal olduğu için ün kazanır ve böylece belirli bir tüketici kesimini kendine çeker.

İkna edici reklamlara bir başka yaklaşım, belirli bir ürünü kullanmanın, bireyin yaşamının bir alanında daha başarılı olmasına yardımcı olacağı algısını iletmektir. Bir ağız gargara markası, ürünü kullanmanın, nefesin daha uzun süre taze kalmasını sağladığını ve bu nedenle diğer insanlarla etkileşime girdiğinde kullanıcının güvenini arttırmaya yardımcı olduğu mesajını iletmek için medya reklamcılığını kullanabilir. Bu aynı genel yaklaşım, reklamın ürünü kullanan herkesin daha çekici ve sosyal olarak başarılı olacağı algısını yarattığı parfüm ve kolonyalarla birlikte kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Reklamın ikna etme amaçları nelerdir? başlıklı makalemizde Hatırlatıcı reklam ne demek?, İkna edici reklam ne demek? ve Reklam nedir işlevi ve etkileri nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir