Categories
Genel

Reklam gerekli midir?

Evet, reklam gereklidir. Günümüzde ekonomik sistemler, dünya çapında, çok büyük Pazar alanlarına dönüşmüşlerdir. Bu dev pazarların içerisinde, firmaların reklam olmadan ayakta durması oldukça zordur. Eski zamanlarda, firmalar, sadece insanların ihtiyaçları kadar ürün ve hizmet üretmekteydi. Fakat geldiğimiz süreçte, firmalar ihtiyaç fazlası üretim yapmaya başlamışlardır. Üstelik üretilen bu ihtiyaç fazlası ürünlerin de satılması, kendilerine Pazar bulması gerekmektedir. Bundan daha önemlisi de, dünya pazarlarında benzer ürün ve hizmet üreten, çok fazla sayıda firma bulunmaktadır. Firmalar ve ürünleri, sürekli rekabet halinde pazardaki yerlerini korumaya, hatta Pazar payını büyütmeye çalışmaktadırlar. Bu durumda, reklam olmadan, bir firmanın pazarda yer bulması, ancak ürettiği ürün ve hizmetin, yeni ve benzersiz olması ile mümkün olabilmektedir. Günümüzde bu durum, neredeyse imkânsızdır.

Reklam gerekli midir?

Bir firma, kuruluş aşamasında bile reklama ihtiyaç duyar. İnsanların varlığından haberdar olması gerekmektedir. Adını, adresini, üretim şeklini, üretiminde bulunduğu ürün ve hizmetlerin neler olduğunu halk yığınlarına bildirmesi, onların bu ürün ve hizmetleri kullanmasını veya satın almasını sağlamak zorundadır. Firmalar bunu ancak pazarlama iletişimiyle, en önemlisi de reklamla yapabilmektedir. Reklam, onun kendini ifade etme aracıdır. Reklamı kullanarak, kendini halk yığınlarına tanıtan firma, halk yığınlarının da tepkilerini ölçerek, büyüme yönüne karar vermekte ve gelişmektedir. Yani eksik yönlerini, ihtiyaçlarını hedef kitlesinden öğrenerek tamamlamaktadır.

Kısaca, reklam firmalar için olmazsa olmazlardandır. Reklamla satış yapar, kendini var eder, yeni ürün ve hizmet alanlarını görür ve üretimini çeşitlendirir. Reklamla markalaşır, dünya pazarlarına açılır ve oralarda kendine yer bulur. Benzer ürün ve hizmet üreten firmalarla, reklam vasıtasıyla rekabet edebilir ve kendi ürünlerinin tercih edilmesini sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Açık reklam ne demek? başlıklı makalemizde Açık reklam ne demek?, Bir yerin reklamı nasıl yapılır? ve Reklam nedir özet? hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir